Regeneracja po treningu składa się z różnych etapów – pielęgnacja ciała jest tak samo ważna jak rozciąganie mięśni i odpoczynek. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak zadbać o swój organizm poprzez dietę czy kosmetyki, by zapewnić mu odpowiednią regenerację. To wszystko wpływa na efekty ćwiczeń, dlatego podejdź do sprawy na poważnie.
Regeneracja ciała po treningu – pielęgnacja
Wysiłek fizyczny wpływa na skórę. Działa oczyszczająco, bo wraz z łojem i potem z organizmu usuwane są toksyny oraz nadmiar wolnych rodników. Jednak intensywne treningi mogą doprowadzić do wystąpienia problemów z cerą. By tego uniknąć, ważne jest odpowiednie dbanie o skórę twarzy, dopasowane pielęgnacji do jej potrzeb. Wyrób sobie codzienne nawyki skutecznego oczyszczania i nawilżania skóry twarzy.
Trenujący mężczyźni odczuwają na własnej skórze nieprzyjemne skutki ćwiczeń. Staje się wysuszona, szorstka, podrażniona i skłonna do podrażnień. Jeśli swędzi lub piecze albo odczuwasz efekt ściągnięcia, to znak, że musisz o nią zadbać. Podczas uprawiania sportu rozszerzają się gruczoły potowe, zwiększa się produkcja potu i sebum, tworzy się też idealne środowisko dla zaskórników. Dlatego niezwykle ważne jest regularne oczyszczanie i pielęgnacja skóry twarzy oraz ciała.
Czym myć twarz i ciało po treningu?
Kąpiel to pierwsza rzecz, którą należy wykonać po zakończeniu ćwiczeń – w siłowni, po bieganiu czy jeździe na rowerze. Pozbycie się potu i kurzu minimalizuje ryzyko powstawania stanów zapalnych, ale też wysuszenia skóry i wystąpienia podrażnień czy trądziku. Mycie twarzy zakończ zimnym strumieniem, by zwęzić pory skóry.
Najlepiej wybierz delikatny kosmetyk oczyszczający, o lekkiej formule. Pomocne jest naturalne mydło aseptyczne ze srebrem koloidalnym i węglem drzewnym z Bieszczad ZEW for men. Służy do mycia twarzy, rąk i ciała, gwarantuje świeżość i czystość, a także ochronę skóry. Szybko nawilża i odżywia naskórek, działa przeciwzapalnie na skórę, łagodzi podrażnienia i zapobiega powstawaniu zaczerwienień. Dodatkowo reguluje wydzielanie sebum. Mydło aseptyczne polecane jest do każdego rodzaju skóry – także do cery wrażliwej i trądzikowej.
Jeśli pakujesz plecak albo kosmetyczkę męską na siłownię, wrzuć do środka także kompaktowe mydło 3 w 1 ZEW for men. Zajmie niewiele miejsca, a jest wyjątkowo uniwersalne, a także wygodne w użyciu. Mydło 3 w 1 to kompaktowy kosmetyk, sprawdzi się m.in. po siłowni. Ma praktyczną formułę sztyftu.
Mydło 3 w 1 do twarzy, ciała i włosów zostało wzbogacone o węgiel drzewny z Bieszczad – skutecznie oczyszcza, odświeża i nawilża. Masło shea regeneruje i chroni przed czynnikami zewnętrznymi, a aloes pełni rolę antyoksydanta. Dzięki masłu kakaowemu włosy stają się gładkie i zyskują połysk. Mydło doskonale sprawdza się do każdego typu skóry i włosów. Ma właściwości detoksykacyjne i bakteriobójcze.
Odżywianie i nawilżanie skóry
Po treningu i po kąpieli nałóż na twarz wielozadaniowy nawilżający krem do twarzy dla mężczyzn z czarną hubą ZEW for men. Gwarantuje działanie nawilżające, regenerujące i odżywiające, działa wygładzająco, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu. Koniecznie wrzuć go do plecaka i stosuj nawet kilka razy dziennie.
Dodatkowo opóźnia proces starzenia się skóry. Dzięki czarnej hubie wykazuje działanie antyoksydacyjne i łagodzi skórę, niwelując podrażnienia. Pozytywnie wpływa na kondycję skóry i poprawia jej elastyczność. Krem zawiera aż 98% składników pochodzenia naturalnego i służy do codziennej pielęgnacji – każdego typu cery, na dzień i na noc.
Dieta po siłowni, czyli jaki zjeść posiłek regeneracyjny?
Możesz uprawiać sport wyczynowo lub rekreacyjnie, ale dieta ma zawsze ogromne znaczenie dla uzyskiwanych rezultatów. Nie ma znaczenia, czy Twój trening jest siłowy, aerobowy czy może wytrzymałościowy. Każdy z nas ma inny cel na siłowni – jedni budują masę, drudzy chcą schudnąć, trzeci rozładowują napięcie i stres, a inni ciężko pracują nad rzeźbą.
Po każdej aktywności fizycznej musisz zjeść odpowiedni posiłek. Jego pominięcie to duży błąd, który może negatywnie wpłynąć na procesy regeneracyjne. Najczęściej odczujesz na następnym treningu spadek siły i efektywności.
Co jeść na szybką regenerację mięśni?
Odpowiednia dieta skutecznie wspomaga regenerację mięśni po sesji treningowej. Na szybkość regeneracji mięśni wpływają zapasy glikogenu po ćwiczeniach – im większe wyczerpanie zapasów, tym na uzupełnianie strat potrzeba więcej czasu. Zapasy zmniejszają się głównie podczas treningu o wysokiej intensywności. Posiłek po treningu pełni bardzo ważną rolę, bo po jego zjedzeniu glikogen gromadzi się w najszybszym tempie.
Najlepsze efekty daje połączenie w posiłku potreningowym białek i węglowodanów. Za klasyczne danie po ćwiczeniach uważa się m.in. banana i odżywkę białkową lub kaszę gryczaną z gotowaną piersią kurczaka, chudą wołowinę z batatami czy owsiankę. Obecność białka w diecie po treningu pomaga w odbudowie mięśni i zapobiega rozpadowi białek w mięśniach, a węglowodany szybko dostarczają energii.
Zapamiętaj, że pierwszy posiłek po treningu powinien obejmować pełnowartościowe białko oraz węglowodany. Konkretne ilości makroskładników są kwestią indywidualną – zależą od Twojej wagi, wzrostu i wieku, a także od intensywności i liczby treningów, celu czy predyspozycji genetycznych.
W diecie potreningowej bardzo ważne jest też uzupełnienie płynów tuż po zakończeniu ćwiczeń. Pij powoli i w małych dawkach. Przyjmuje się, że na kilogram utraconej w trakcie wysiłku masy ciała trzeba wypić około 1,5 l wody. Jeśli trening był wyjątkowo intensywny i wymagający, możesz wspomóc organizm izotonikami i elektrolitami.
Regeneracja po treningu
By dać ciału odpocząć po wysiłku fizycznym, polecamy m.in.:
- rolowanie – rozluźnia ciało, zmniejsza ryzyko kontuzji, regeneruje mięśnie i poprawia elastyczność ciała, zwiększa siłę i wydajność mięśni, a także poprawia krążenie krwi;
- saunę – seans w gorącej saunie to dobry sposób na rozluźnienie mięśni i odpoczynek. Jednak po ciężkim treningu trzeba odczekać co najmniej 30 minut, zanim skorzystasz z sauny. Pobyt w tak mocno nagrzanym pomieszczeniu może prowadzić do utraty wody i odwodnienia. Sauna to spory wysiłek dla organizmu;
- masaż – pomaga usunąć niepotrzebne produkty przemiany materii z organizmu, usprawnia pracę układu limfatycznego, rozluźnia mięśnie i poprawia ukrwienie ciała. To sposób, by zapobiec kontuzjom i dolegliwościom bólowym;
- spacer z psem – rozluźnia, a dodatkowo sprawia, że organizm produkuje więcej endorfin, hormonów szczęścia.
Panowie uprawiający sport głównie skupiają się na technice wykonywanych ćwiczeń, sprzęcie, odżywkach i diecie. Każdy aspekt ma duże znaczenie, ale musisz pamiętać także o odpowiedniej i codziennej pielęgnacji skóry. Ona również potrzebuje właściwego przygotowania i regeneracji po wysiłku fizycznym.