Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie i przemierzać świat na własnych nogach, trekking to zdecydowanie coś dla ciebie. Pieszo poznajesz świat z bliska i przeżywasz przygody, hartujesz charakter, zyskujesz sprawność i nie boisz się wyzwań. Jak się przygotować i gdzie wybrać się na trekking?
Planujesz zacząć chodzić w góry, ale pierwsza wyprawa nie zakończyła się dobrze? Pewnie wróciłeś z niej przemoczony, przemarznięty i zmęczony, może nawet z jakąś kontuzją. Podpowiemy, jak przygotować się do trasy i jak ubrać się w góry, a także gdzie wybrać się na pierwsze wycieczki.
Co to jest trekking?
Trekking to forma turystyki przygodowej lub kwalifikowanej, może być uprawiana każdego dnia o każdej porze roku. Osoby doświadczone planują wyprawy nawet mimo dość trudnych warunków klimatycznych i terenowych, początkujący powinni zacząć od niezbyt wymagających spacerów i tras przebiegających przez niskie wzniesienia.
Słowo „trek” dawniej określało piesze wycieczki ludów zamieszkujących Himalaje. Określenie „trekking” zostało użyte oficjalnie w 1950 roku, gdy Jimmy Robert zaczął organizować piesze wyprawy w Nepalu. Można wyróżnić różne formy trekkingu – m.in. klasyczny górski, tropikalny, lodowcowy, pustynny, na wulkanach, bagnach, rzeczny.
Stopień trudności takich wypraw zależy od ciebie – może to być po prostu spacer po Gubałówce albo wymagająca, kilkudniowa wyprawa w Alpy. Ważne, by trasę i jej długość dopasować do stopnia zaawansowania, doświadczenia i predyspozycji. Niezależnie jednak od tego, podstawą jest dobre przygotowanie – fizyczne, psychiczne oraz ekwipunek.
Dlaczego wybrać uprawiać trekking?
Wyprawa w góry to świetny pomysł na weekend i zebranie myśli albo okazja do zaplanowania męskiego wypadu z kumplami. Wystarczy dopasować długość i stopień trudności trasy do możliwości uczestników. Trekking odstresowuje, wzmacnia serce, daje możliwość oderwania się od szarej rzeczywistości, obowiązków w domu i w pracy oraz od miejskiego hałasu.
Trekking jest też szansą na poznanie samego siebie – przede wszystkim na wyprawie kilkudniowej. Dowiesz się, jak radzisz sobie z nietypowymi warunkami i wyzwaniami, np. noclegowymi. Okaże się, że nie każdy facet potrafi postawić namiot czy rozpalić ognisko.
Poprawia wytrzymałość fizyczną i wydolność, korzystnie wpływa na mięśnie i stawy. To również okazja, by odetchnąć świeżym powietrzem i obcować z naturą – podziwiać wschody słońca i słuchać śpiewu ptaków. Trening poprawia samopoczucie, przyczynia się do produkcji endorfin, przyspiesza metabolizm, dostarcza witaminy D. Wielu panów traktuje takie wyprawy jako wyzwanie i naukę radzenia sobie w trudniejszych, niecodziennych warunkach.
Jak przygotować się do trekkingu?
Kondycja. Wyprawa w góry wymaga przygotowania fizycznego. Wcześniej warto potrenować w siłowni oraz aeroby na świeżym powietrzu. Zanim zaczniesz planować trasę, zacznij od przygotowania kondycyjnego. Jeśli nie jesteś aktywną osobą, gwarantujemy, że szybko będziesz miał zadyszkę! Polecamy ćwiczenia wytrzymałościowe, trening siłowy, ale też rozciągnięcie mięśni.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Przed dłuższą wyprawą przećwicz też rozkładanie namiotu, obsługę kompasu (GPS w zegarku nie zawsze będzie działał), rozpalanie ogniska. Przygotowania rozpocznij od zaplanowania trasy, biorąc pod uwagę swoje możliwości i kondycję, warunki pogodowe, a także porę roku i długość trwania dnia.
Kompletujemy ekwipunek w góry
Plecak. Czas skompletować niezbędny ekwipunek – podstawą jest wytrzymały, profesjonalny plecak o odpowiedniej pojemności. Minimum to 30 litrów, idealne na krótkie wyprawy. Plecak 30l ZEW CITY WALK to inwestycja na lata – ma m.in. pas piersiowy oraz odpinany pas biodrowy z regulacją. Został wykonany z wysokiej jakości materiału głównego – CORDURA® 560 dtex gwarantuje skuteczną ochronę przed deszczem, ścieraniem, rozdarciami czy przetarciami. Dodatkowo wszystkie tkaniny w nim wykorzystane są produkowane w warunkach przyjaznych dla środowiska.
Odzież i buty. To absolutna podstawa. Zarówno ubranie, jak i obuwie musisz dopasować do miejsca, w którym będziesz uprawiać trekking. Inny strój przyda się w polskich lub austriackich górach, inny w tropikach. Zwróć uwagę na rodzaj i jakość materiałów – polecane są ubrania z tkanin, które pozwalają skórze oddychać. To tzw. odzież funkcyjna, termoaktywna, która ma dodatkowo właściwości antybakteryjne. Przyda się też termoaktywna bielizna i kilka par skarpetek „na zapas”.
Absolutnym must have jest wysokiej jakości kurtka przeciwdeszczowa. Uniwersalnym wyborem będzie kurtka softshell, który ma chronić przed wiatrem i wilgocią, ale też dbać o przepływ powietrza. Zawsze potrzebujesz ubrań z długim rękawem – tak, nawet na trekkingu na Maderze! Przydadzą się też spodnie z odpinanymi nogawkami – uniwersalne, wygodne i lekkie.
Buty z kolei muszą zabezpieczać stopy przed urazami i otarciami. Wybierz te przeznaczone do pieszych wędrówek trekkingowych, a wcześniej je trochę „rozchodź”. Spakuj też japonki, przydadzą się do kąpieli w rzece lub pod wodospadem.
Co spakować do plecaka? W plecaku powinien znaleźć się m.in. bidon z wodą lub izotonicznym napojem, przekąski dodające energii na szlaku, scyzoryk, latarka czołówka, kije trekkingowe, karimata, GPS, czapka z daszkiem lub bandana, okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem. Niezbędna jest też kompaktowa i poręczna kosmetyczka męska ZEW for men, w której znajdzie się krem ochronny SPF, plastry, mała apteczka, a na dłuższe wyprawy także dezodorant oraz mydło dla mężczyzn w kostce.
Najpopularniejsze tereny na trekking w Polsce
Popularne szlaki to głównie południowa część Polski, w której nie brakuje górskich pasm, m.in. Bieszczady, Beskidy, Gorce, Karkonosze, Pieniny czy Tatry. Dla początkujących polecamy doliny Kościeliską i Chochołowską, słynne z Jaskini Mroźnej oraz Smoczej Jamy. Doświadczeni w górskim trekkingu na pewno wybiorą się na wyprawę po Orlej Perci. To jeden z najtrudniejszych szlaków górskich w Polsce.
Kuszące są też Góry Świętokrzyskie – najstarsze pasmo w Polsce, bo utworzyło się w okresie zlodowacenia. Ich najwyższym szczytem jest Łysica, ale popularne są też wyprawy na Łysą Górę. To najniższe pasmo górskie, jest tu wiele łagodnych szlaków.
Trekking za granicą? Jak najbardziej! Jeśli chcesz wybrać się w trekking po wulkanie, pustynny czy tropikalny, masz z czego wybierać. Polecamy m.in. trekking na wulkan Batur w Indonezji. Jego wysokość wynosi 1717 m n.p.m. Trekking po czynnym wulkanie to niezapomniane wrażenia! A może trekking po Wadi Rum w Jordanii? To jedna z najpiękniejszych pustyń. Z kolei Danum Valley to pomysł na trekking w pierwotnym lesie Borneo lub w okolicach Chiang Mai w Tajlandii.
Wybierz coś dla siebie i zacznij przygotowania!