Regularnie biegasz, pływasz albo trenujesz na siłowni? Po wysiłku fizycznym świetnie wpłynie na Twoje ciało i umysł sauna. Ludzie korzystają z niej od tysięcy lat. Wiesz, że jest jednym z najważniejszych elementów kultury Finów? Poznaj korzyści saunowania.
Sauna i jej korzystny wpływ na ciało, urodę i samopoczucie
Kąpiele w saunie zapewniają liczne korzyści zdrowotne – m.in. pobudzają układ krwionośny, zwiększają odporność organizmu, uelastyczniają skórę, oczyszczają organizm z toksyn i pozytywnie oddziałują na psychikę. Sesja w saunie to świetny sposób na stres, poprawia jakość snu, pomaga się odprężyć, obniża ciśnienie, poprawia krążenie i reguluje tętno.
Pomaga też w detoksykacji organizmu i pozwala się rozluźnić, co ma duże znaczenie po wysiłku fizycznym – po treningu siłowym czy pływaniu. Sprzyja regeneracji mięśni, dlatego jest polecana po przetrenowaniu. Taka kąpiel przyspiesza dodatkowo spalanie kalorii i jest świetnym sposobem na uzupełnienie aktywności fizycznej.
Na czym polega zasada działania sauny?
Jednak wiele osób nie korzysta z sauny w sposób prawidłowy – trzeba do tematu podejść z głową. Przede wszystkim trzeba znać zasady jej działania, a także wiedzieć, jak się zachować. Nieumiejętne korzystanie z sauny może być szkodliwe dla zdrowia.
Saunowanie to zabiegi ogrzewania i schładzania ciała, które są naprzemienne. Jedynie wtedy uzyskasz i odczujesz pożądane efekty. Kąpiele zaliczane są do zabiegów ciepłoleczniczych, których celem jest wytwarzanie ciepła, które pobierane jest przez organizm z powietrza, sufitu, ścian oraz ław w saunie.
Wystarczy kilkanaście minut, by ciepło to podniosło twoją temperaturę ciała. W efekcie następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie przepływu krwi, a w organizmie aktywują się reakcje obronne – ich wyniku efektywniej pracują gruczoły potowe, dochodzi do usuwania związków toksycznych, obniża się ciśnienie tętnicze, a także poprawia się praca serca i poziom natlenienia krwi.
Jakie są rodzaje saun?
Sauna fińska (sucha)
Jest najpopularniejsza, często są to chatki drewniane. Wyróżnia się najwyższą temperaturą ze wszystkich saun. Panuje w niej temp. od 60 do 110 stopni Celsjusza oraz niska wilgotność (około 5–15%), czyli jest odpowiednia dla osób nastawionych na ostre hartowanie. Znajduje się w niej piec, który ogrzewa kamienie, oparcia i siedziska.
Sauna parowa (łaźnia rzymska)
Pomieszczenie jest wyłożone ceramiką, a siedziska są wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych. Źródłem ciepła jest piec, który utrzymuje temperaturę, a generator pary wodnej ogrzewa i rozprasza wodę w powietrzu. Powstająca w niej para zapewnia poczucie intymności. Jest łagodna dla organizmu i polecana na początek.
Sauna infrared
W nich źródłem ciepła jest piec, który utrzymuje temperaturę, a wodę ogrzewa i rozprasza ją w powietrzu specjalny generator.
Kultura korzystania z sauny
Sprawdź listę przeciwwskazań
Najpierw musisz sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań, byś korzystał z sauny. Takie kąpiele nie są polecane osobom z nadciśnieniem, z chorą tarczycą, gorączką, chorobami serca, chorobami naczyń krwionośnych, cierpiących na epilepsję, ze stanami zapalnymi narządów wewnętrznych czy po udarze.
Zanim wejdziesz na saunę
Nie należy korzystać z sauny po alkoholu, z pustym żołądkiem ani wcześniej niż godzinę po ostatnim posiłku. Spakuj do plecaka na basen i saunę dwa bawełniane ręczniki ZEW for men, mydło dla mężczyzn do twarzy i ciała z węglem drzewnym oraz dużą butelkę wody. Na dużym ręczniku usiądziesz w saunie (nie przyda się jednak w saunie parowej), a drugim wytrzesz ciało po wyjściu spod prysznica.
Kontrowersje wśród niedoświadczonych saunowiczów budzi z kolei strój – a właściwie jego brak. Na pewno nie będą odpowiednie spodenki kąpielowe, bo są wyprodukowane ze sztucznych materiałów. Szybko się w nich spocisz, bo nie przepuszczają swobodnie powietrza. Poza tym z sauny korzystasz właśnie po to, by się wypocić i strój, który na to nie pozwala, nie ma sensu. Możesz okryć miejsca intymne ręcznikiem. Przed wejściem zostaw też buty – zwykle klapki.Podczas saunowania
Jest to miejsce relaksu i spokoju, nie jest odpowiednie do prowadzenia dyskusji, jeśli są obecni także inni saunowicze. Usiądź na ręczniku w oddaleniu od innych osób, by zadbać o ich prywatność. Z tego samego powodu nie przyglądaj im się – gapienie się jest zwyczajnie obcesowe i niegrzeczne. W razie chęci zastosowania olejków zapachowych zapytaj resztę, czy nikt nie ma nic przeciwko. Promuj dobre zwyczaje saunowe!
Rób przerwy
O tej zasadzie nie każdy pamięta. Po około 15 minutach warto wyjść, by schłodzić ciało. Nie są to zawody. Jeśli przestaniesz czuć się komfortowo, to sygnał, że czas na przerwę. Weź orzeźwiający prysznic, a potem skorzystaj z basenu – przypominamy, że saunowanie polega na naprzemiennym ogrzewaniu i schładzaniu, a pomijanie którejś części sprawi, że nie odczujesz prozdrowotnych korzyści. Po 10–20 minutach możesz udać się z powrotem do sauny. W pełni pozytywny wpływ sauny odczujesz, jeśli połączysz sesję przegrzania ciała z etapem nagłego ochładzania.
Wyjście z sauny
Gdy już skończysz cały seans, ponownie weź prysznic, wytrzyj ciało i użyj wielozadaniowego kremu do twarzy dla mężczyzn ZEW for men z czarną hubą oraz naturalnego dezodorantu w sztyfcie. Napij się w spokoju wody i pozwól sobie na około 20 minut relaksu przed jakąkolwiek aktywnością.
Jeśli nie masz doświadczenia i wiedzy, możesz też wybrać się na sesję prowadzoną przez saunamistrza. To profesjonalista, który doskonale wie, jak powinna wyglądać ceremonia saunowania. Steruje temperaturą sauny i rozprowadza w jej wnętrzu ciepło równomiernie, a także aplikuje we właściwy sposób olejki zapachowe.