Moda z dawnych lat wraca do łask – nie od dziś wiadomo, że trendy zataczają koło i co jakiś czas powracają. Takie come backi budzą zwykle duże zainteresowanie również wśród panów. Mężczyźni ceniący klasykę i ponadczasowość chętnie noszą ubrania i dodatki w stylu vintage czy retro. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji – sprawdź, co polecamy!
Męskie dodatki w stylu vintage/retro
Styl vintage ma w sobie wiele z klasyki, ale też nawiązuje do historii kultury. Moda z dawnych lat ma szerokie grono fanów wśród panów. Styl vintage to pojęcie, które odnosi się do ubrań i akcesoriów wyprodukowanych co najmniej 20 lat temu. Mówi się, że takie dodatki mają „starą duszę”. Fasony i ozdoby z dawnych lat wróciły do kanonu mody i warto z nich korzystać.
Co wybrać w stylu vintage, by wyglądać stylowo i na czasie?
Ubrania i akcesoria w stylu retro pojawiają się w codziennych stylizacjach mężczyzn ceniących klasykę i ponadczasowy styl. Moda męska przez ostatnie lata ulegała wielu zmianom – dotyczy to również akcesoriów. Jeśli coś odejdzie do lamusa, z pewnością niedługo powróci w wielkim i odświeżonym stylu!
Każdy będzie prezentował się doskonale w klasycznej koszuli, pantoflach czy zegarku. By uzupełnić garderobę o dodatki w stylu vintage, pamiętaj o kilku zasadach – przede wszystkim zachowaj umiar. Wiele dodatków wróciły po latach do mody i mężczyźni szybko docenili ich styl, design czy funkcje praktyczne. Odzyskały świeżość i charakter, zostały błyskawicznie zaadaptowane do współczesnych trendów.
Męska strona elegancji
Dobrym wyborem będzie też stylizowana biżuteria – stare złoto, imitacje kamieni szlachetnych, obuwie w stylu retro czy galanteria skórzane vintage. Jako męskie dodatki świetnym rozwiązaniem będą też torby i teczki, m.in. skórzana listonoszka do klasycznego garnituru.
Jeśli cenisz przedmioty ze skóry naturalnej, spodobają ci się skórzane teczki, czapki czy paski, agrafki do koszul, zegarki kieszonkowe lub stylizowane na vintage, opaski do koszul, które mają oryginalny charakter. A może lubisz kaszkiety, eleganckie poszetki, kolorowe szelki albo stylowe muchy retro? Możesz też wybrać akcesoria do brody, by zadbać o zarost i nadać mu ciekawego wyglądu w dowolnym stylu.
Męska strona pielęgnacji
Polecamy zestaw ZEW for men – Zestaw Zadbany Brodacz. Do tej kategorii można zaliczyć także maszynki, roller i brzytwy, grzebień oraz szczotki do brody oraz do włosów. Większość panów stosuje kosmetyki do włosów, które ułatwiają utrzymanie fryzury przez cały dzień.
Kieszonkowy zegarek
Zegarek na metalowym łańcuszku był bardzo popularny od XVIII do początków XX wieku. Pierwsze zegarki na rękę zadebiutowały pod koniec XIX wieku. Zwykle panowie nosili go w kieszonce kamizelki, która była wtedy absolutną podstawą męskiej garderoby. Koperty zegarków kieszonkowych były duże i szybko zwracały uwagę. Pełniły rolę praktyczną, ale także podkreślały status materialny.
Możesz wybrać czasomierz prosty i minimalistyczny albo bogato zdobiony kopertą ze złota lub srebra czy drogimi kamieniami. Po II wojnie światowej rynek zdominowały jednak zegarki naręczne, które służyły do użytku codziennego. Modele kieszonkowe noszą pasjonaci i kolekcjonerzy, a także panowie, którzy lubią stylowe dodatki vintage.
Chustka bawełniana lub jedwabna
Przed laty każdy mężczyzna nosił w kieszeni marynarki bawełnianą chustkę do ocierania potu z czoła. W XVII wieku szyto je głównie z jedwabiu, były bogato zdobione koronkami i dodatkowo perfumowane. Stanowiły bardzo elegancki dodatek. Szyto je także z białego płótna lnianego lub bawełnianego. Były prane i krochmalone, często posiadały wyszyty monogram. Dzisiaj nadal są standardem w strojach formalnych – zwykle ich miejsce jest w lewej dolnej kieszeni fraku, smokingu czy marynarki.